Cilt Lekeleri

Cilt lekeleri özellikle bayanlar için çok önemli bir sorundur.

Bu Konu Hakkında Başlıca Sorulan Sorular ;

  • Nedir?
  • Neden olur?
  • Ne yapmalı?
  • Konunun uzmanları bu konuda ne diyorlar ?

Benim de merak ettiğim sorulardır.
Uzmanların ‘solar  lentigo’ olarak tanımladıkları lekeler halk arasında güneş lekesi veya yaşlılık lekesi olarak biliniyor. Nedeni ne olursa olsun kişileri psikolojik  ve gündelik yaşamı da olumsuz etkiler. Genellikle açık tenlilerin uzun süre güneşlenenlerinde görülüyor. Özellikle burun, yanak, alın, boyun , el ve kollarda sıklıkla görülür.

Uzun süreli yapılan güneş banyoları sonrasında ultraviyole (UV) ışınlarına direkt maruz kalması sonucu  güneş yanıkları iyileşme aşamasında bu tür lekeler oluşturur.

Yine uzmanların belirttiğine göre gebelik sonrası doğum lekeleri diğer bir sorundur. Esmer tenlilerde daha sıklıkla görülür.

Genetik yatkınlık da bir diğer nedendir. Kozmetikler, (UV) ışınlar, hormon tedavileri ise diğer nedenlerdir.

Cilt lekelerinde sürekli geniş spetrumlu güneş koruyucuları kullanılmalı , solaryum gibi yapay ışık kaynaklarında uzak durulması gerektiğini belirten uzmanlar hormon ilaçlarının da çok fazla kullanılmaması gerektiğini belirtmekteler.

Çok önemli diğer bir konu da cildinizle ilgili bu tür lekelerden endişe ediyorsanız bir dermatoloji uzmanına başvurmalısınız.

Güneş , yaşlılık ve doğum lekeleri tedavisinde bir çok seçenek vardır. Hekiminiz bu tedavi seçeneklerinden birini seçerek sizi özlediğiniz pürüzsüz cilde kavuşturacaktır.

Cilt lekelerinde doğal leke kremleri merak ettiğim başka bir konudur.

Bunu da başka bir yazım da anlatacağım…

 

Yukarı Çık İşareti