Cildinizde kış bakımı

Cildinizde kış bakımı

Cilt bakımı her dönemde özen gösterilmesi gereken bir konu. Ancak kış aylarında bu konu çok daha önemli, hale geliyor.Soğu hava ve rüzgar cildi kuruturken , daha önemlisi kırışıklıklara da neden oluyor.

Kış döneminde kapalı alanlarda daha fazla zaman geçiriyoruz.Bu alanlarda oluşan kirli hava cildin gözeneklerini kapatarak nefes almasını engelleyebiliyor.Kuru hava, kalın kış giysileri , sıcak kapalı ortamlar cildi olumsuz etkiliyor.

Bu tür olumsuzluklara karşı cilt bakımında iki önemli etmen üzerinde durulmalı.Bunlardan biri cildimizi mutlaka iyi bir şekilde temizlemeliyiz.İkincisi ise nemlendirmeliyiz.Mutlaka her kullanıcı kendi cilt yapısına uygun nemlendirici kullanmalıdır.Her banyo sonrası uygun nemlendiriciler (ozon yağı/jeli ,gliserin, hyaluronik asit vb.) kış döneminde daha sıklıkla kullanılmalıdır.

Yazın yapılamayan cilt bakımı kış döneminde daha rahat yapılabilmekte.Özellikle leke tedavisi (arbutin)arbutin, akne tedavisi, kırşıklıkların açılması, antiaging uygulamaları bu dönemde daha başarılı ve motive bir şekilde yapılabilmekte.

Düzenli beslenme de cilt sağlığı için önemlidir.Günde en az 2 litre su tüketilmeli.Balık, posalı yiyecekler cilt sağlığı için önemli gıdalardır.Omega içeren ceviz, badem, ay çekirdeği cildi nemlendiren ve besleyen gıdalardır.

Katkı maddeli gıdalardan ve sigaradan uzak durmak gerekmektedir.

Yukarı Çık İşareti